Fotoksiążki, albumy, wydruki, powiększenia - z cyklu Ślubeo Ekspert radzi

nowość
Fotoksiążki, albumy, wydruki, powiększenia - z cyklu Ślubeo Ekspert radzi

To już ostatni felieton naszej zaprzyjaźnionej i utalentowanej pani fotograf, Ślubeo Eksperta, Agnieszki Skrzypczak! Na pożegnanie przygotowała dla nas wyczerpujący materiał o jednej z pomijanych, a jednocześnie najważniejszych kwestii - o sposobach utrwalenia wspaniałych fotografii ślubnych. Piękne albumy, okazałe fotoksiążki, specjalne wydruki czy powiększenia - tymi sposobami możecie zatrzymać magiczne momenty ślubu i wesela już na zawsze!

 

To jeszcze nie wszystko, bo Agnieszka Skrzypczak ma wyjątkowy prezent tylko dla czytelników Ślubeo - o tym na końcu felietonu ;) Przyjemnej lektury!

 

Ślubeo Ekspert Agnieszka Skrzypczak— Motywacją do finiszowania mojej przygody ze Ślubeo felietonem o albumach i wydrukach stała się chęć przekazania Wam bardzo znaczącej dla istoty fotografii wiedzy.

 

Ponieważ jest to temat wieńczący Waszą ślubno-fotograficzną przygodę, warto zaznaczyć jak wielki wpływ na ostateczny wygląd fotografii ma odpowiedni ich wydruk i prezentacja.

 

Wbrew pozorom nie jest to takie proste i warto się temu precyzyjniej przyjrzeć, gdyż wydruki i ich pochodne powinny być przepięknym ukoronowaniem nielekkiego zajęcia.

 

Niepoprawnym wydrukiem czy kiepskiej klasy papierem możemy nadwyrężyć lub nawet zniszczyć ciężko wypracowany efekt, który ostatecznie nie wytrzyma próby czasu.


Bezapelacyjnie fotografie, które mają możliwość osiągnięcia postaci materialnej, są zdecydowanie piękniejsze niż te ukazujące się Wam jedynie na wyświetlaczach urządzeń elektronicznych.

 

 Przechowywanie zdjęć ze ślubu


Ta sprawa nie podlega dyskusji - papier jest nadzwyczaj istotnym elementem stanowiącym fotografie, bo dzięki niemu zdobywa ona nie tylko materialny wymiar, co pozwala jej prawdziwie być i cieszyć, ale może spowodować, że będzie o stokroć piękniejsza.

 

Fotoksiążka ślubna

 

 

Wybór papieru fotograficznego

 

Ten wspomniany przeze mnie papier (a papier papierowi nierówny) ma olbrzymi wpływ na to, jak fotografia będzie się prezentować. Osobiście bezwarunkowo kocham wszelkiego rodzaju papiery matowe, szorstkie w dotyku, czasem nawet z widoczną fakturą, choć do wyboru mamy stosy papierów o różnym odcieniu bieli, fakturze, strukturze, gramaturze i oczywiście jakości, na których możemy drukować fotografie (mówię tu o korzystaniu z profesjonalnych drukarni, nie domowych drukarek czy pobliskich labów).


Oczywistym jest, że rodzaj wydruku i maszyny, kolor, gramaturę i rodzaj papieru trzeba odpowiednio dopasować do stylu fotografii i jej obróbki (należy ustalić, jak dużo czerni się na nich znajduje, jak bardzo są lub nie są kontrastowe lub czy mają imitować fotografię analogową itp.), ich przeznaczenia oraz tego, jak ostatecznie będą eksponowane.

 

Przy wyborze jest zobowiązany pomóc Wam fotograf, ponieważ powinien mieć on świadomość wykonanego przez siebie materiału. Wszystkie czynniki należy dopasować do Waszych potrzeb i preferencji, jednak należy kierować się również wiedzą i doświadczeniem osób pracujących np. w drukarni.

 

 

Drukarnia

 

Dobór odpowiedniej firmy, która trudni się tworzeniem książek oraz wydruków na poziomie prawdziwych książek i albumów fotograficznych, to jedno z ważniejszych zadań, o którym przyjdzie Wam zdecydować.

 

Prócz dobrej klasy maszyn drukujących możecie liczyć na fachowe doradztwo. Dobra, znająca się na rzeczy drukarnia nie sprzeda Wam taniego w produkcji, a drogiego dla Was bubla. Dobry gust i znajomość materiałów jest tu bardzo znacząca - album trzeba odpowiednio spersonalizować.

 

Fotoksiążki i albumy

 

 

Wybór ekspozycji


Wspominając wcześniej o ekspozycji, miałam na myśli:

  • umieszczanie fotografii na ścianach, 
  • wieszanie w ramach za szkłem lub pleksą (szczególnie, jeśli szkło dotyka fotografii bezpośrednio należy wybierać papiery matowe, dotyczy to również wydruków z labu, fotografia musi być również odpowiednio naprężona), 
  • przetrzymywanie w specjalnych w pudełkach, 
  • oprawianie w passe-partout,
  • ręczne wklejanie do albumów (do wklejania i podklejania fotografii należy używać taśm i klejów bezkwasowych),
  • zwarty album - książkę fotograficzną


Stale powtarzam, aby nie ulegać modzie i nie tworzyć dziwnych produktów, które są jedynie wytworem, bublem do pakowania komuś pieniędzy w kieszeń. W zamian za te nietanie nowinki: kubki, poduszki, kalendarze, wielkie albumy z tekturowymi kartami - wybierzcie coś, co ma klasę, jest produkowane i szyte ręcznie, będzie służyło długie lata oraz zyska ponadczasowy styl i szyk.

 

Personalizowany album ślubny

 

 

Projekt albumu

 

Jeżeli prócz pięknych wydruków zdecydujecie się na zaprojektowanie albumu, to większość z fotografów powinna mieć taką usługę w swojej ofercie, dlatego chętnie ją dla Was wykona.

 

Projekt takiej książki jest zawsze (a przynajmniej powinien być) sprawą indywidualną. Każdy materiał zdjęciowy znacząco się od siebie różni, w związku z czym należy go odpowiednio spersonalizować. Jest kilka dedykowanych programów do tworzenia każdej strony z osobna.

 

Fotografie mogą, lecz nie muszą być wstawiane chronologicznie, opowiadają jednak historię, więc może powinny krok po kroku przedstawiać ten dzień - nie jest to jednak regułą.


Osobiście praktykuję jak zwykle minimalizm w składaniu i projektowaniu takiego albumu, jest to związane z przejrzystością i chęcią zwrócenia uwagi na każdą fotografię z osobna.

 

Warto zawrzeć w albumie kilka rozkładówek oraz wolne przestrzenie na „zmianę tematu”, czyli przejścia pomiędzy sesjami. Osobiście nie praktykuję wstawiania zdjęć niesymetrycznie, po skosie, nakładania na siebie zdjęć czy wstawiania ich w dziwne kolorowe tła i ramki (dla mnie mniej znaczy więcej). Jednak, jeśli podobają Wam się takie rozwiązania i macie pewność, że przez lata będą Was cieszyć, to oczywiście skorzystajcie z nich.

 

Fotoksiążki ślubne

 

 

Postprodukcja oraz przygotowanie materiału do druku


Prócz osobistych preferencji, należy zachować pewne zasady i spełnić odpowiednie normy: przygotować spady, dostosować wielkość druku do rozdzielczości zdjęcia (należy sprawdzić, czy zdjęcie jest na tyle duże, aby nie straciło na jakości, będąc wydrukowane, dlatego przyjmuje się, że można ujmować/kadrować jedynie dwadzieścia jego procent - unikając w ten sposób strat jakościowych). Zdjęcia powinny posiadać konkretny rozmiar dostosowany do wydruku oraz właściwą dla swojej wielkości wartość DPI.


Każda pojedyncza fotografia powinna być poddana poprawnej postprodukcji.

 

Fotografia musi otrzymać odpowiedni profil (RGB, CMYK lub konkretny profil, który możemy pobrać ze strony firmy drukującej). Fotografie, które mają być czarno-białe, nie mogą mieć jedynie ściągniętej saturacji, ale zmiany powinny odbywać się na poszczególnych kanałach oraz posiadać profil grayscale.

 

Należy również odpowiednio dopasować ilość czerni i bieli, jaka ma znaleźć się na fotografii. W zbyt jasnych lub za ciemnych miejscach może zabraknąć szczegółów, to samo tyczy się nazbyt nasyconych kolorów.


Projekt należy wyeksportować w jak najlepszej jakości oraz wysłać/zgrać na serwer drukarni.

 

Personalizowany album ślubny

 

 

Personalizowanie wydruków lub albumów

 

Projekt to oczywiście nie tylko wydruk i papier, ale również wszelkie dodatki, które tworzą razem całość. Należy dobrać lub zaprojektować wklejkę, okładkę - wybrać jaki ma mieć kolor, fakturę, materiał, z którego ma zostać zrobiona (płótno, skóra, imitacja skóry, drewno, papier + ewentualna obwoluta).

 

Innymi dodatkami są pudełka na albumy lub zdjęcia, które są oprawione jedynie w passe-partout, nadruki na okładki lub tłoczenia tytułów oraz wszelkie inne dodatki w postaci skórzanych pasków, magnesów, przycisków czy wstążek. Właściwie, do wyboru jest wszystko, o czym możecie zamarzyć lub nawet więcej - to, co nawet nie mieści się Wam w głowie :)

 

I tego Wam życzę - kreatywnych pomysłów, odejścia od banalności i szerokiego patrzenia na fotografie.


Pamiętajcie, że najważniejszy jest umiar, dobry gust i minimalizm - to wszystko pozwala uzyskać ponadczasowe owoce ciężkiej pracy i niemałych pieniędzy.

 

 


Ślubeo Ekspert Agnieszka Skrzypczak fotograf— Jeżeli czytaliście wszystkie felietony, to zapewne macie już pewien obraz mojego wyobrażenia wspólnych zmagań.

 

Jeżeli nasuną się Wam jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem w miarę moich możliwości oraz wiedzy - fulloflovers@gmail.com

 

 

 

 

Jednocześnie ogłaszam, iż dla czytelników portalu
na hasło: „Ekspert Ślubeo”

otrzymacie ode mnie pięcioprocentową zniżkę
na wszystkie ślubne pakiety!

kontakt: fulloflovers@gmail.com.

 

Dziękuję Wam bardzo za uwagę i spędzony razem czas, liczę że niejedna aromatyczna kawa lub herbata została wypita podczas lektury; jeśli nie, to zapraszam na spotkanie, podczas którego w skrócie opowiem o współpracy.

 

Mam nadzieję, że nie jest to moje ostatnie słowo i ostatni felieton dla portalu Ślubeo.pl.

 

 

Szerokich widoków na fotografię!

 


Ślubeo Ekspert Agnieszka SkrzypczakAgnieszka Skrzypczak, Full of Lovers

 

www: facebook.com/agnieszkaskrzypczakphotographer

mail: fulloflovers@gmail.com

tel.: 794399813


 

 

Komentarze:
Brak komentarzy.

Autor:
Komentarz:
 
Token przeładuj token