Każdemu nie dogodzisz - czyli dylematy i rozwiązania, jak usadzić gości przy stole weselnym

nowość
Każdemu nie dogodzisz - czyli dylematy i rozwiązania, jak usadzić gości przy stole weselnym

O tak, każdy kto organizował wesele, wie, że usadzanie gości na sali jest jednym z najtrudniejszych i... najbardziej wyczerpujących zajęć w przedślubnej gorączce... Szczególnie, jeśli narzeczeni planują większe przyjęcie, na kilkadziesiąt albo ponad sto osób. Wtedy może zrobić się nie lada problem. Zwłaszcza, jeśli coś do powiedzenia zaczynają mieć też członkowie rodzin zaangażowani w organizację przyjęcia ;)

 

para młoda przy weselnym stole

 

Przypisanie poszczególnym gościom określonych miejsc przy stole ma swoje dobre strony - eliminuje zamieszanie na początku wesela, gdy krewni zaczną przepychać się między sobą i zajmować sobie wzajemnie miejsca... Jednak z drugiej strony często zdarza się, że niektórzy z nich czują się urażeni, bo usadzono ich z dala od Państwa Młodych (najważniejsze osoby siedzą zawsze blisko Państwa Młodych; im dalej od gospodarzy wesela, tym można uznać miejsce za mniej znaczące).

 

Plusem jest to, że to Para Młoda decyduje, kto gdzie ma usiąść - a więc może obsadzić miejsca honorowe obok siebie rodzicami, świadkami, rodzeństwem itd. Z kolei minus stanowią ogrom czasu i energii, a niejednokrotnie i sprzeczki pomiędzy narzeczonymi (albo i ich rodzinami!) o miejsca dla konkretnych osób. Bardzo trudno bowiem tak rozplanować siedzenia, by uwzględnić wszystkie sympatie i antypatie pomiędzy weselnikami. Często - przy dużej liczbie gości - jest to nawet niemożliwe.

 

stół weselny w plenerze

 

Dlatego warto wybrać pomiędzy sprawdzonymi modelami, na które najczęściej decydują się Państwo Młodzi.

Oto 3 popularne sposoby usadzania gości weselnych:

 

  • MIEJSCA ZGODNIE Z RANGĄ

 

W tym modelu przy Parze Młodej zasiadają ich najbliżsi, poczynając od rodziców, rodzeństwa i dziadków. Tutaj jednak może się właśnie zdarzyć, że kogoś dalekie miejsce urazi albo nawet, że dany gość poczuje się nielubiany (tak, tak, niektórzy z gości mają swoje foszki, pomimo że w Tym Wyjątkowym Dniu to Para Młoda jest przecież najważniejsza i to na nią wszyscy powinni mieć wzgląd).

 

para młoda i goście przy stole weselnym

 

  • INTEGRACJA PEŁNĄ PARĄ

 

Niektóre pary decydują się na "wymieszanie" towarzystwa, czyli usadzenie obu rodzin obok siebie - może nawet naprzemiennie. To dobry sposób, by krewni i znajomi z dwóch stron poznali się, bo nie zawsze rodziny wędrują pomiędzy stołami, żeby się ze sobą zabawić. Przy wyborze tego modelu trzeba zachować jednak pewną ostrożność - jeśli wiecie, że w Waszych rodzinach przeważają osoby nieśmiałe, introwertyczne albo trudno nawiązujące kontakt z innymi, lepiej zrezygnować z integracji "na siłę".

 

usadzenie gości weselnych

 

  • W ODRÓCONEJ KOLEJNOŚCI, CZYLI ZABAWOWA ATMOSFERA

 

Według trzeciego sposobu na krańcach stołu usadza się... rodziców Pary Młodej. I bynajmniej nie chodzi tu o brak szacunku dla nich! Ten model zakłada zajmowanie miejsc nie według rangi, a według wieku gości weselnych. I tak przy Parze Młodej znajdują się świadkowie z osobami towarzyszącymi. Dalej rodzeństwo i znajomi, po nich kuzynowstwo, młodsi wujkowie i ciocie aż do najstarszej części towarzystwa. Ten model jest najrzadziej stosowany, ale może okazać się, że dobrze sprawdzi się na weselu, gdzie przeważają młode osoby.

 

stół weselny

 

Każdej Parze Młodej zależy na tym, by weselnicy dobrze czuli się na przyjęciu i dobrze ze sobą bawili. Może dlatego usadzanie gości niejednokrotnie spędza sen z powiek narzeczonym... :) Ale przy odrobinie wysiłku jest to do przebrnięcia, trzeba tylko wziąć na poprawkę, że nie wszyscy mogą być usatysfakcjonowani swoimi miejscami. Jednak najważniejsze, by wypracować kompromis i biorąc pod uwagę swoje i gości preferencje dokonać wyboru, który Parze Młodej wyda się najlepszy.

 

Skorzystajcie koniecznie z naszego Wedding Plannera Ślubeo - narzędzie Planowanie stolików pomoże Wam zapanować nad ustawieniem stołów i usadzeniem przy nich gości weselnych :)

 

Powodzenia :)

 

 

źródło zdjęć

Komentarze:
~Dorota
Najnowszy komentarz!
U nas poszło sprawnie, ale też robimy małe wesele;);):)
~kaja
o matko usadzanie gości... najgorsze z całych przygotowań!
Autor:
Komentarz:
 
Token przeładuj token