Jak wygląda ślub cywilny?

Coraz więcej par, z najróżniejszych przyczyn planuje tylko i wyłącznie ślub cywilny. Nieraz dyktują to przekonania czy kwestia wiary albo też jej braku, nieraz są to powody finansowe, a niekiedy po prostu chęć błyskawicznego załatwienia sprawy i cieszenia się małżeństwem :) Bądź co bądź, ślub cywilny organizuje się znacznie szybciej niż ceremonię kościelną, więc dla niecierpliwych to może być dobre rozwiązanie ;) Co, gdzie i kiedy załatwić na ślub cywilny już wiemy, a teraz skupimy się na tym, JAK to się odbywa!
Jeśli więc i Wy szykujecie się do ślubu cywilnego, sprawdźcie koniecznie, jak będzie wyglądała Wasza ceremonia. Dobrze przygotować się do niej zawczasu, chociażby przez taką krótką notkę. To zawsze zmniejsza nieco stres, który i tak Wam będzie na pewno towarzyszył w Tym Wyjątkowym Dniu. A zatem...
JAK wygląda ślub cywilny?
W dniu ślubu zjawiacie się ze świadkami w Urzędzie Stanu Cywilnego, w którym wcześniej ustalaliście datę i składaliście wszystkie dokumenty do ślubu cywilnego. Możecie oczywiście zaprosić gości na samą uroczystość (najczęściej czekają na nich miejsca siedzące), ale pamiętajcie o ograniczonej przestrzeni w urzędzie! Najlepiej porozmawiać o tym z urzędnikiem przy okazji ustalania daty ślubu.
- Tak na marginesie, nie zawsze sale ślubów powalają swoim wyglądem... Niektóre Pary Młode decydują się na przystrojenie sali (oczywiście wszystko w uzgodnieniu z przedstawicielem urzędu). Jakiś bukiet kwiatów, wstążka mogą nadać wnętrzu odświętny charakter i wprowadzić nieco romantycznej atmosfery. Przy okazji załatwiania formalności w USC warto zapytać o taką możliwość i obejrzeć salę.
Powróćmy jednak do najważniejszego wydarzenia, jakie czeka Was w życiu!
Przedstawiciel urzędu najpierw wygłasza krótką mowę dotyczącą roli małżeństwa, jaką odgrywa w społeczeństwie i jego rozwoju. Następnie nadchodzi ta decydująca chwila :) Powtarzacie za przedstawicielem urzędu takie słowa:
„Świadoma(y) praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny/Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”
Po tym nakładacie sobie wzajemnie obrączki i podpisujecie akt małżeństwa (odpisy aktu ślubu można odebrać tego samego dnia). Do podpisu przystępują jeszcze świadkowie i już możecie przyjmować życzenia od gości. A co dalej?... Roześmiani od ucha do ucha rozpoczynacie nowy etap życia jako Państwo Młodzi :)