Jak zorganizować ślub kościelny - formalności krok po kroku i terminarz ślubny

nowość
Jak zorganizować ślub kościelny - formalności krok po kroku i terminarz ślubny

Termin ustalony, do ślubu jeszcze daleko, ale to nie znaczy, że możecie odsapnąć, kochani narzeczeni! Teraz właśnie czeka Was najwięcej zajęć, przygotowań, załatwiania, umawiania, omawiania... ale to sami dobrze wiecie :) Aby troszeczkę usystematyzować natłok zadań związanych z organizacją ślubu kościelnego - dzisiaj przewodnik,

 

jak krok po kroku przygotować się do ślubu w kościele i załatwić wszystkie kościelne formalności.

 

Wszystkie etapy opisane są poniżej w poszczególnych miesiącach w ślubnym terminarzu, który pomoże Wam rozplanować kolejność działań i zdążyć ze wszystkim na czas :) Gotowi? No to zaczynamy odliczanie!

 

para młoda przed kościołem

 

6 MIESIĘCY PRZED ŚLUBEM

 

 • Warto zgłosić się już do kancelarii parafialnej, aby zarezerwować wybraną datę ślubu. W większych kościołach albo tych w dużych miastach niektóre terminy mogą mieć naprawdę spore obłożenie - szczególnie, jeśli planujecie uroczystość w najpopularniejszych miesiącach (czyli czerwiec-wrzesień i zwłaszcza w soboty). Księża nieraz nie chcą zapisywać daty na długo przed ceremonią (np. gdy zjawicie się rok przed planowanym ślubem, proboszcz może Was poprosić, byście przyszli dopiero po kilku miesiącach) - ale okres półroczny powinien już być wystarczający na rezerwację daty ślubu w danej parafii.

 

 • W tym czasie najlepiej też zapisać się na kurs przedmałżeński, który trwa około 10 tygodni - 10 spotkań; mogą być różnie rozłożone w czasie, tak więc faktyczny czas potrzebny na odbycie kursu zależy od konkretnej parafii. Zazwyczaj spotkania są organizowane w weekendy albo w poszczególne robocze dni tygodnia, najczęściej wieczorami.

 

3 MIESIĄCE PRZED ŚLUBEM

 

 • Czas zgłosić się do kancelarii parafialnej z kompletem wymaganych dokumentów. Na ich podstawie ksiądz (czy inny urzędnik kościelny) sporządzi protokół przedślubny. Protokół przyjmuje postać formularza, a w zasadzie oświadczenia, dlatego będziecie odpowiadać na pytania dotyczące swoich danych, wyznania, ewentualnych przeszkód w zawarciu małżeństwa etc. (więcej informacji o samym protokole przedślubnym pojawi się już niedługo :)

 

NIE WCZEŚNIEJ! NIŻ 3 MIESIĄCE PRZED ŚLUBEM

 

 • Należy uzyskać z Urzędu Stanu Cywilnego zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego - oczywiście w przypadku ślubu konkordatowego. Zaświadczenie jest ważne przez 3 miesiące od daty jego wystawienia, więc tutaj szczególnie trzeba pilnować terminu, by nie zdezaktualizowało się tuż przed ślubem :)

 

 • Czas również udać się do spowiedzi, przy czym w konfesjonale należy zaznaczyć, że jest to specjalna przedślubna spowiedź. Wówczas otrzymacie od spowiednika poświadczenie z jego podpisem, że w niej uczestniczyliście.

 

kościół

 

2-3 TYGODNIE PRZED ŚLUBEM

 

 • Ponowna wizyta w kancelarii parafialnej - składacie tam świadectwo chrztu z adnotacją o bierzmowaniu oraz zaświadczenie z USC.

 

OSTATNIE 2 NIEDZIELE PRZED ŚLUBEM

 

 • Pojawiają się zapowiedzi w parafii lub parafiach obojga narzeczonych (nawet jeżeli pobieracie się w innej parafii, do której żadne z Was nie przynależy).

 

 • Jeśli zawieracie związek małżeński w innej parafii, musicie dostarczyć tam licencję (zgodę na ślub w innym miejscu) otrzymaną wcześniej w swojej parafii.

 

 TYDZIEŃ PRZED ŚLUBEM

 

 • Razem ze świadkami przybywacie do kancelarii parafialnej, aby spisać akt ślubu (nieraz wystarczą tylko dane świadków, jeśli nie mogą stawić się osobiście). Ta kwestia może różnie wyglądać w zależności od parafii, w której odbywa się ślub.

 

 • Ponownie udajecie się do konfesjonału na drugą spowiedź przedślubną.

 

ślub w kościele

 

W DNIU ŚLUBU

 

 • Przedstawiacie zaświadczenia o odbytych spowiedziach.

 

 • Podobnie świadkowie dostarczają podpisane kartki o swojej spowiedzi (która powinna mieć miejsce na kilka dni przed uroczystością).

 

 • W towarzystwie świadków w zakrystii podpisujecie klauzulę skutków cywilno-prawnych małżeństwa konkordatowego.

 

 • Finalnie podpisujecie zaświadczenie o zawarciu małżeństwa :) :)

 

 

źródło zdjęć

Komentarze:
~Anonim
Najnowszy komentarz!
Świadek nie musi przedstawiać kartki o swojej spowiedzi, ponieważ może być nawet niewierzący lub innej wiary
~GdzieWesele.pl
Super :) Pozdrawiamy :))
~_iwona_
jak ja sie bede chajtać, to tylko cywilny
~Dominika_1989
Wszystko zależy od parafii. Moja koleżanka miała przeboje z kursem przedmałżeńskim, ale u nas wszystko poszło gładko.
~Lena
Nas dopiero czeka ta droga:):)
Autor:
Komentarz:
 
Token przeładuj token