Polter przed ślubem - co to i czy warto?

nowość
Polter przed ślubem - co to i czy warto?

Polter, pulter, portelam, polterabend...

Niektórzy z Was pewnie łamią sobie głowę, co to takiego i co ma wspólnego ze ślubem?? Inni pewnie z kolei... łamią sobie głowę, jak można tego nie wiedzieć :) Polter to zwyczaj przedślubny stosowany w różnych zakątkach Polski, na wsiach i w dużych miastach, od Śląska po Pomorze. Przyjmuje odmienne nazwy, ale ideę zachowuje tę samą - dobrze się bawić :) O jaką dokładnie zabawę chodzi, przeczytacie poniżej, zapraszam serdecznie do lektury!

 

Polter dla rozrywki i na szczęście!

 

Polter to nic innego, jak impreza czy spotkanie osób z okazji planowanych zaślubin dwojga narzeczonych, ale w dość nietypowym wydaniu. Przeważnie goście zjawiają się w domu Panny Młodej, gdzie u jego wejścia... tłuką szkło lub porcelanę, co ma przynieść Młodym szczęście. Dalej przekraczają gromadnie i wesoło próg, by zacząć mocno zakrapianą zabawę - w końcu udane pożycie przyszłych małżonków trzeba należycie opić ;) Tłuczenie szkła jest silnie zakorzenione w tradycji, wywodzi się bodaj z praktyk stosowanych jeszcze przez ludy słowiańskie i germańskie.

 

Polter przed ślubem - rozbita butelka

 

źródło

 

Plusy czy minusy polterowego zwyczaju?

 

Jak można się domyślić, tłuczenie szkła (nie tylko pustych butelek, ale nawet naczyń czy starej porcelany) samo w sobie wywołuje spore zamieszanie. Nie mówiąc już o tym, jak wygląda ganek... Niektóre pary przygotowują specjalne skrzynki czy pojemniki, w których goście mogą rozbijać na szczęście to, co ze sobą przyniosą.

 

Swoją drogą, goście przybywają sami - na polter nie wysyła się zaproszeń ani w zasadzie nie powiadamia o nim nikogo. Po prostu dzień przed ślubem zjawiają się krewni, znajomi i sąsiedzi (przeważnie osoby, które nie zostały zaproszone na wesele, ale nie tylko) i świętują z Młodymi i ich rodziną to, co ma się następnego dnia wydarzyć. Gospodarze są zazwyczaj przygotowani na taką przedślubną biesiadę - częstują przybyłych wódką i serwują przekąski, nieraz zdarza się też oprawa muzyczna (choćby mechaniczna).

 

Polter przed ślubem - przekąski na polter

 

źródło

 

Polter kiedy się odbywa?

 

Niektóre Pary Młode rezygnują z tego zwyczaju (informując o tym wszystkich, którzy mogliby się do nich wybrać) właśnie z tego powodu, że polter odbywa się na dzień przed ślubem. Niekiedy impreza przeciąga się do późnej nocy, a bądź co bądź narzeczeni powinni być mniej więcej wypoczęci i wyspani (trudno o taki efekt kładąc się po harcach nad ranem ;)) Oczywiście jest też inne rozwiązanie - polter można zorganizować np. na tydzień przed uroczystością. Wtedy raczej przybiera postać planowanej imprezy panieńsko-kawalerskiej (Para Młoda bawi się w końcu ze sobą), ale zawsze zwyczaju stanie się zadość ;)

 

polter zabawa przed ślubem

 

źródło

 

A Wy jakie macie zdanie co do polteru? Praktykujecie w swoim otoczeniu czy może nie spotkaliście się wcześniej z takim zwyczajem?

Komentarze:
~lukasz
Najnowszy komentarz!
"praktyk stosowanych jeszcze przez ludy słowiańskie i germańskie" - ludy słowiańskie i germańskie nie znały szkła! Jeszcze w średnioweczu szkło było dobrem tylko dla najzamożniejszych.
~gość
do bees : "...praktykowany na terenach byłego zaboru niemieckiego" i na Śląsku i Pomorzu (dawne Prusy - tam zaboru nigdy nie było ;)
~bees
To jest niemiecki zwyczaj pochodzący z czasów Hanzy, na ogół praktykowany na terenach byłego zaboru niemieckiego.
~kasia
To jakieś chore, inwazja do domu pani młodej dzień przed slubem gdy wszyscy są w nerwach a przygotowania idą pełna parą. Przygotowania kosmetyczne, sprzątanie mieszkania itd, a poza tym chciałoby sie mieć po prostu spokój
~~lady
A u moich znajomych polter to podstawa;) Ja jakoś nie bardzo lubię ten zwyczaj.
« Poprzednia | 1 2 | Następna »
Autor:
Komentarz:
 
Token przeładuj token