Ślub cywilny - dokumenty, formalności, czyli ślubne "co gdzie kiedy" :)

nowość
Ślub cywilny - dokumenty, formalności, czyli ślubne "co gdzie kiedy" :)

Zazwyczaj organizacja ślubu kojarzy się z uroczystością w kościele. Mnie samej właśnie to po pierwsze przychodzi na myśl, ot taka najpopularniejsza wersja, i tyle :) Są jednak osoby, które z różnych względów (religijnych, osobistych, finansowych itp.) decydują się wyłącznie na ślub cywilny. I to właśnie dla Was dzisiejszy specjalny przewodnik, z którego dowiecie się, co jest potrzebne do zawarcia ślubu cywilnego.

 

ślub cywilny

 

CO załatwić na ślub cywilny?

 

W Urzędzie Stanu Cywilnego urzędnik zada Wam kilka pytań po to, aby stwierdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zawarcia przez Was małżeństwa. Będziecie musieli także zadeklarować, jakie nazwisko (swoje czy męża) przyjmie żona i w przyszłości dzieci. Dobrze jest przedyskutować tę kwestię wcześniej.

 

Oprócz tych formalności czeka Was też przygotowanie wymaganych dokumentów do USC (w zatrważającej liczbie od 2 do 3 w zależności od stanu cywilnego ;)

 

  • panna i kawaler: dowód osobisty + skrócony odpis aktu urodzenia

 

  • rozwódka i rozwodnik: dowód osobisty + skrócony odpis aktu urodzenia + skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie albo sentencją rozwodu

 

  • wdowa i wdowiec: dowód osobisty + skrócony odpis aktu urodzenia + skrócony odpis aktu zgonu małżonka

 

  • nieletnia kobieta (16-18 lat): dodatkowo postanowienie sądu rodzinnego zezwalające na zawarcie małżeństwa

 

dokumenty do ślubu

 

KIEDY załatwić formalności w USC?

 

Formalności w przypadku ślubu cywilnego nie zajmują dużo czasu. Trzeba tylko pamiętać, żeby do Urzędu Stanu Cywilnego zgłosić się przynajmniej na 31 dni przed planowaną datą ślubu (w uzasadnionych przypadkach ten termin może być nawet skrócony). Wystarczy więc miesiąc i troszkę, by zorganizować ślub – prawdziwy ekspres ;) Podobnie błyskawiczna jest sama ceremonia – może trwać nawet jedyne 15 minut!

 

GDZIE można wziąć ślub cywilny?

 

Ślub cywilny można wziąć teoretycznie... wszędzie :) Teoretycznie, bo nie zawsze urzędnik może zgodzić się na dojazd w odległe piękne miejsce w malowniczej dolinie (co ważne koszty jego dojazdu pokrywa Para Młoda). Dawniej ślub poza obrębem USC był możliwy tylko w uzasadnionych sytuacjach (choroba, odbywanie kary więzienia). Teraz urzędnicy coraz częściej wychodzą naprzeciw nowożeńcom.

 

Co do ślubu w samym urzędzie, w Polsce nie obowiązuje już rejonizacja. Jeżeli więc nie ma w danym urzędzie wolnego terminu, który Wam się wymarzył jako data ślubu, śmiało możecie skierować się do innego urzędu.

 

para młoda w urzędzie stanu cywilnego

 

Ok, wiemy coraz więcej, a do Tego Wielkiego Dnia coraz bliżej! Zastanawialiście się już może, jak wygląda ślub cywilny?

 

 

źródło zdjęć

Komentarze:
~Pani Wiśniewska
Najnowszy komentarz!
a ja już po :))))))
~natalia
u mnie przygotowania trwają, bedę tu zaglądać
~Szafirowa Pani
Byłam ostatnio na ślubie cywilnym. Był tak piękny, atmosfera, dostojność, fortepian, coś wspaniałego. Nawet znacznie bardziej podobał mi się niż kościelne, na których wcześniej byłam. Para młoda była bardzo zadowolona.
Autor:
Komentarz:
 
Token przeładuj token