Ślubne savoir-vivre, czyli zasady wznoszenia toastów weselnych!

nowość
Ślubne savoir-vivre, czyli zasady wznoszenia toastów weselnych!

Kto z Was planuje toasty weselne z przemówieniami, ręka do góry! Państwo Młodzi w ramach podziękowania rodzicom i gościom za wsparcie i przybycie? Rodzice, aby pobłogosławić swoje dzieci na nowej drodze życia? Świadkowie, aby rozbawić zebranych jakąś zabawną anegdotką z życia narzeczonych? Możliwości jest sporo, okazji do wzniesienia toastu podczas zabawy weselnej jeszcze więcej, więc wystarczy tylko chwycić kieliszek w dłoń i rzucić kilka serdecznych słów! Ale chwileczkę... Jeśli chcecie wywiązać się z tego zadania elegancko i z klasą, powinniście mieć na uwadze obowiązującą etykietę. Reguł nie jest dużo, ale zawsze warto się z nimi zapoznać. Oto 13 zasad, jak poprawnie wznieść toast weselny według savoir-vivre!

 

toast weselny wznoszony szampanem


1. Pierwszy toast wznoszony jest szampanem. Kolejne powinny być wznoszone winem, choć na polskich weselach z reguły opija się zdrowie Pary Młodej wódką.

 

2. Pierwszy toast wznoszony jest przez ojca Panny Młodej, który w przemowie wita kolejno Państwa Młodych, zięcia w swojej rodzinie i wszystkich gości. Mile widziane są życzenia udanej zabawy na kolejne godziny.

 

3. Drugi toast wznoszony jest przez ojca Pana Młodego. Ten wita w swojej rodzinie synową i również składa życzenia dobrej zabawy.

 

4. Trzeci toast wzniesiony może być przez seniora rodu, Państwa Młodych albo świadków.

 

5. Kolejne toasty mogą wygłaszać goście weselni, z tym zastrzeżeniem, by nie było ich zbyt dużo. Zabawa przerywana co kilka minut na wzniesienie toastu może wcale nie cieszyć. Zgodnie z savoir-vivre we wszystkim należy zachować umiar.

 

6. Ostatni toast weselny wznoszony jest przez Pana Młodego pod koniec przyjęcia. W przemowie dziękuje on za przybycie i prezenty od gości weselnych.

 

7. Przy pierwszych toastach wznoszonych przy stole osoba wygłaszająca i zebrani goście wstają, a Państwo Młodzi pozostają na miejscach siedzących. 

 

8. Podczas kolejnych toastów w trakcie zabawy wstaje jedynie przemawiająca osoba, pozostali siedzą.

 

9. Toasty weselne najlepiej wznosić pomiędzy posiłkami. Nie wygłasza się ich podczas spożywania dań, szczególnie, gdy podano gorące potrawy.

 

10. Podczas przemowy kieliszek z trunkiem pozostaje na stole! Dopiero po jej zakończeniu wygłaszający toast chwyta za kieliszek, kłania się w stronę Pary Młodej i wraz z gośćmi pije za zdrowie nowożeńców. 

 

11. Treść przemowy powinna być zwięzła i krótka. Można wpleść w nią anegdoty, zabawne czy wzruszające wspomnienia, ale toast nie powinien być zbyt rozwlekły.

 

12. Podczas toastu nie ma przymusu wypicia całej zawartości kieliszka na raz. Trunek czy napój można zostawić na następną chwilę. Picie przy wznoszeniu toastu jest raczej symboliczne. Osoby, które nie mogą lub nie chcą opróżnić szkła do dna, nie muszą tego robić.

 

13. Osoby, które nie spożywają na weselu alkoholu, mogą wznieść toast napojami bez procentów. Nikt nie jest wykluczony z toastów weselnych, a nawet wszyscy zebrani powinni w nich wziąć udział :)

 

toast weselny wznoszony przez gości

 

 

źródło zdjęć

Komentarze:
~Mario
Najnowszy komentarz!
Faktycznie w dobrym tonie jest utrzymanie kolejności przemawiania przy wznoszeniu toastów na weselu. Ale w rzeczywistości chyba tylko raz widzialam, żeby ktoś się tego trzymał.
~Dora
Nigdy nie słyszałam takich faktycznie przemówień na weseleu jak w amerykanskim filmie:-)
krzychu
łooo ile zasad!
Autor:
Komentarz:
 
Token przeładuj token