Spotkanie z fotografem ślubnym - z cyklu Ślubeo Ekspert radzi

nowość
Spotkanie z fotografem ślubnym - z cyklu Ślubeo Ekspert radzi

Pierwsze spotkanie z fotografem ślubnym... Niby nic takiego, a jednak - jak podpowiada z własnego doświadczenia nasz Ślubeo Ekspert, Agnieszka Skrzypczak - warto odpowiednio się do niego przygotować! Okazuje się, że nie tylko obejrzenie na żywo portfolio czy pytania o termin lub cenę powinny nas interesować podczas wizyty u naszego przyszłego fachowca. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Zobaczcie sami, dzisiaj krótki przewodnik po pierwszym rendez-vous z fotografem ślubnym ;)

 

 

Agnieszka Skrzypczak, fotograf, Ślubeo Ekspert— Cześć! Miło Was poznać!

 

Zakładam, że sprecyzowaliście już datę oraz dokonaliście wyboru sali, natomiast w dniu dzisiejszym spotykacie się z fotografem, którego Wam polecono, lub którego fotografie po prostu wpadły Wam w oko - a jego oferta dostarczona drogą e-mailową spełnia oczekiwania oraz jest na Waszą kieszeń.

 


O godzicie osiemnastej wchodzicie do kameralnej, pachnącej świeżo paloną kawą kawiarenki w centrum miasta, a przy stoliku czeka już na Was fotograf. Uścisk dłoni, serdeczne uśmiechy, aromatyczna latte do towarzystwa. I co dalej?

 

 

Takie spotkanie należy traktować rozsądnie i poważnie:

usługodawca – klient.

 

Jednak nie zapomnijmy, że nader istotne jest również to pierwsze wrażenie. Warto na wstępie po prostu porozmawiać ze sobą na niezobowiązujące tematy zanim przystąpicie do „gradobicia” pytaniami. To pomoże rozluźnić atmosferę, a podczas takiej rozmowy płynnie będziecie mogli przejść do meritum.

 

Sesja ślubna w kawiarni

 

Jestem pewna, że każdy z fotografów ma swoje preferencje co do prowadzenia takiego typu spotkań (a duża część trudniących się tym rodzajem sztuki osób to również doskonali ludzie interesu). Osobiście mam w zwyczaju w pierwszej kolejności wysłuchać Narzeczonych, a następnie poinformować ich o tym jak wygląda współpraca z mojej perspektywy i co mogę zaoferować.

  

Jednak nie ma pewności, że traficie na gawędziarza, który opowie Wam o całokształcie usługi i wypyta o najdrobniejszy szczegół. Niejednokrotnie trzeba ciągnąć za język jegomościa, dlatego właśnie przygotowałam dla Was repertorium, z którego warto skorzystać:

  

 • Na wstępie dowiedzcie się, czy fotograf posiada różne pakiety, które może dopasować do Waszych potrzeb. Jeśli tak, zacznijcie rozmowę od wybrania oferty, która Was interesuje. Dziś, dajmy na to, decydujecie się na fotoreportaż z dnia ślubu oraz sesję ślubną.
 • Kolejną istotną kwestią jest dokładne opisanie co wybrany przez Was pakiet zawiera:
  - Ile zdjęć finalnie otrzymacie oraz ile z nich będzie poddanych obróbce cyfrowej (sto? trzysta? tysiąc? - do znudzenia powtarzam, że nie liczba jest ważna, a jakość fotografii!).
  - W jaki sposób przekazywany jest gotowy materiał: albumy, wydruki, powiększenia, pudełeczka, nośniki danych, galeria internetowa - jeśli takie produkty nie znajdują miejsca w pakiecie, a zależy Wam na nich, należy dowiedzieć się, jakie będą dodatkowe koszta.
  Być może fotograf ma przy sobie przykładowy album lub rodzaje wydruków.
  - Ważne: zapytajcie, czy fotografie oddawane są w pełnej rozdzielczości, czy będziecie mogli dokonywać ich wydruków w dowolnej liczbie oraz jakiej maksymalnej wielkości powiększenia będziecie mogli wykonać.
 • Czy macie wpływ na wybór fotografii poddanych obróbce cyfrowej.
 • Czy będziecie mieli możliwość wybrania fotografii, które mają znaleźć się w albumie, lub tych, które będą wydrukowane. Czy będziecie mieli możliwość wybrania wizualnej formy albumu: kolor okładki, materiał, wielkość, papier.

 

Album ślubny

 

 • Ile kosztuje dodatkowa godzina pracy fotografa podczas wesela lub sesji.
 • Czy oferta zawiera wszelkie opłaty związane z noclegiem oraz transportem fotografa.
 • Jakie są dodatkowe koszta związane z organizacją sesji ślubnej (paliwo, nocleg, bilety, opłaty za płatne lokacje, bukiety, wianki, wydruki, gadżety, make-up etc.).
 • Czy jest możliwość, aby w dniu ślubu usługę wykonywały dwie osoby (usługa płatna dodatkowo).
 • Zdarzyć się może, że wybierzecie ofertę firmy, która ma w bazie kilku pracowników-fotografów, zapytajcie więc, kto wówczas zrobi Wam zdjęcia oraz poproście o portfolio konkretnej osoby.
 • Czy fotograf ma jakiś plan awaryjny w razie choroby, awarii sprzętu, samochodu etc.
 • Czy posiada zezwolenie na fotografowanie w miejscach sakralnych.
 • Możecie również zapytać o sprzęt na jakim pracuje, lecz jeśli nie posiadacie zbyt dużej wiedzy w tej dziedzinie, zwróćcie lepiej uwagę na jakość fotografii (ta kwestia jest jednak warta sprawdzenia w momencie, kiedy decydujecie się na amatora, kolegę lub wujka).
 • Jak wygląda współpraca w dniu ślubu. Zapytajcie, w jaki sposób pracuje, czy jest osobą aktywną i uśmiechniętą, czy woli stać z boku i być obserwatorem.
 • Czy możecie liczyć na kilka ujęć z najbliższymi: znajomymi, rodziną, np. w ogrodzie.

 

Para Młoda w plenerze

 

 • Czy fotograf pracuje według harmonogramu imprezy. Nie chcecie przecież, aby ominął ważny dla Was moment.
 • Wasze wesele będzie międzynarodowe lub ślub odbędzie się poza Polską? Zapytajcie, jakimi językami operuje.
 • Jaki jest przewidywany czas trwania sesji ślubnej (dzień, pół, godzinę, dwie).
 • Czy fotograf posiada listę miejsc, w których może odbyć się sesja ślubna, oraz czy wspólnie możecie dokonać wyboru odnośnie do stylu sesji i miejsca.
 • Czy możecie liczyć na plener wyjazdowy, zagraniczny. Zapytajcie, jak wówczas przedstawiają się dodatkowe opłaty związane z noclegami, transportem etc.
 • Czy na kilka dni przed ślubem możecie liczyć jeszcze na spotkanie organizacyjne.
 • Nie szkodzi zapytać o wykształcenie, doświadczenie i staż pracy.
 • Warto zaciągnąć języka również w sprawie liczby obsługiwanych przez fotografa par w ciągu sezonu, wbrew pozorom ma to znaczenie, ponieważ fotograf powinien mieć odpowiednią ilość czasu dla każdego swojego klienta, aby mieć komfort pracy, czas etc. Nie chcecie przecież zostać potraktowani „jak wszyscy” - a wyjątkowo.
 • Czy fotograf pracuje w uniformie, czy jest schludnie ubrany.
 • Jak wygląda sprawa publikowania zdjęć w sieci. Czy Wy możecie się nimi chwalić na portalach społecznościowych lub czy zgodzicie się, aby fotograf je wykorzystywał do własnych celów (publikacje na stronie, w magazynach etc.).
 • Ile czasu będziecie czekać na gotowy materiał.
 • Czy fotograf posiada backup Waszego materiału oraz przez jaki czas go archiwizuje.
 • Czy może zrobić dla Was coś ekstra za dodatkową opłatą: projekt książki dla rodziców w ramach podziękowania, kilka polaroidów lub fotografii na materiale światłoczułym czy sesję dla narzeczonych.
 • Czy fotograf posiada ubezpieczenie sprzętu oraz ubezpieczenie cywilnoprawne w razie niewykonania usługi z przyczyn losowych.

 

Para Młoda na tle busów


Wszystkie ważne informacje powinny zostać sformalizowane

w postaci umowy,

 

ta zaś jest koniecznością i dobrem dla obu stron. Zabezpiecza Was i jest gwarantem wykonania usługi.
Podpisanie powinno nastąpić w dniu Waszego spotkania (jeśli jesteście zdecydowani na współpracę) lub przy następnej kawie. Każdy punkt powinien być przez Was przeczytany, a w razie niejasności omówiony. 

Nie obawiajcie się zadawać pytań, jeśli jest coś dla Was niejasne! Nie chcecie przecież zostać niemile zaskoczeni w dniu rozliczenia.


Ważne: umowa plus zaliczka/zadatek (20-30% kwoty) gwarantują Wam rezerwację terminu.

 

Dobry i rzetelny fotograf powinien wykonać i przygotować takie fotografie jakie, sam chciałby nabyć. Winien posiadać obycie w towarzystwie, dobre maniery, dyskrecję i doświadczenie w pracy z ludźmi. Odpowiednio przygotowywać się do każdego ślubu, posiadać plan „B”, być zawsze na miejscu.

 

Taki fotograf ma również swoje zasady i estetykę, której się trzyma. Nie starajcie się tego zmieniać. Jeśli coś Wam się nie podoba w jego pracach i chcielibyście, aby robił to inaczej, oznacza to jedynie, że musicie szukać dalej.

 

Para Młoda w ogrodzie botanicznym

 

Kubki z kawą już puste, ostatni punkt z listy odhaczony.
Wszelkie niepewności rozwiane. Dajcie sobie czas na zastanowienie lub już dziś stańcie się szczęśliwymi nabywcami pięknych obrazów, które powstaną już wkrótce. Najistotniejsze jest to, abyście byli pewni, zadowoleni i usatysfakcjonowani Waszym wyborem.

 

 


 

Wskazówki zdecydowanie warte uwzględnienia przed spotkaniem z fotografem, a nie wszystkie są takie oczywiste, więc tym bardziej cieszymy się z tak dokładnego nakreślenia sprawy przez Agnieszkę! Mamy nadzieję, że porady okażą się Wam naprawdę pomocne, a już w kolejnym tygodniu zapraszamy na następny felieton naszego Ślubeo Eksperta, tym razem na równie ważny temat - umowy z fotografem ślubnym. Do zobaczenia! :)

 

Fot.: Agnieszka Skrzypczak, Full of Lovers. Serdecznie dziękujemy!


Komentarze:
Brak komentarzy.

Autor:
Komentarz:
 
Token przeładuj token