Strój ślubny dla Pana Młodego - zadziwiające tajniki smokingu na ślub

nowość
Strój ślubny dla Pana Młodego - zadziwiające tajniki smokingu na ślub

Smoking - elegancki, choć nie tak często wybierany strój ślubny dla Pana Młodego (chyba nic nie pobije standardowego garnituru :) Coraz mniej już osób zdaje sobie sprawę z tego, że stroje podlegają pewnej klasyfikacji, która obowiązywała kiedyś i obowiązuje w dalszym ciągu dziś. Pod względem stopnia sformalizowania np. smoking należy do strojów nieformalnych (!) wieczorowych... Jeżeli jesteście ciekawi, co jak i dlaczego - czytajcie dalej :)

 

Smoking tylko po zmroku

 

Pierwszą żelazną zasadą doboru stroju na przyjęcie czy imprezę jest kierowanie się porą dnia, o jakiej ma się odbywać - o tym wiedzą wszyscy. O ile tradycyjny garnitur traktowany był zawsze jako "strój dzienny", o tyle smoking (czy frak) to typowo ubiór wieczorowy. Można go założyć po godzinie 18 albo po zmroku (jeżeli Pan Młody występuje na ślubie w ciągu dnia w garniturze, to na przyjęciu weselnym wieczorem może przebrać się w strój bardziej szykowny, jak smoking - chociaż powszechnie jest to prawie wcale niepraktykowane).

 

biały smoking na ślub

 

źródło

 

Smoking w wersji półformalnej

 

Który z panów wie, że ten typ stroju występuje w dwóch wersjach: półformalnej i formalnej - ręka do góry! :) Ja bynajmniej nie wiedziałam i przez długi czas żyłam sobie w takiej nieświadomości co do istnienia samej klasyfikacji męskiej garderoby. Wszak smokingu osobiście nie przywdziewam... ale swojego faceta w stylizacji niczym agent OO7 w kasynie chętnie bym zobaczyła ;) Dlatego też dzisiaj krótka ściągawka na ten temat - kto chętny, czyta dalej!

 

Półformalny smoking składa się z marynarki w kolorze czarnym lub ciemnogranatowym z wyłogami, które pokryte są jedwabiem. Dalej, marynarka jest jednorzędowa z jednym guzikiem z przodu oraz czterema guzikami na każdym rękawie (również pokrytym takim jedwabiem, jak wyłogi), a kieszenie są bez patek.

 

marynarka od smokingu

 

źródło

 

Spodnie od smokingu szyte są z jednakowego materiału, pozbawione są mankietów, choć powinny mieć zakładki oraz charakterystyczny boczny wąski lampas ze wspomnianego już jedwabiu.

 

czarne spodnie od smokingu

 

źródło

 

Kamizelkę wybiera się jedwabną lub ewentualnie z wełny, zazwyczaj czarną.

 

Specjalna biała koszula (sztywny gors - przednia część, sztywne pojedyncze mankiety i krochmalony wysoki kołnierzyk) wraz z czarnymi butami z lakierowanej skóry i czarnymi jedwabnymi skarpetkami + biała lub czerwona butonierka i biała poszetka dopełniają elegancki charakter smokingu.

 

smoking w wersji półformalnej na ślub

 

źródło

 

Smoking w wersji nieformalnej

 

Ten typ smokingu występuje w trzech odsłonach:

 

  • taki, jak przedstawiony w wersji formalnej, tylko łączony z pasem smokingowym i plisowaną koszulą o wykładanym kołnierzyku;

 

plisowana koszula do smokingu

 

źródło

 

  • smoking dwurzędowy, który nosi się przeważnie bez kamizelki czy pasa, z nieformalną koszulą; marynarka na cztery guziki z zapinanym jednym lub dwoma;

 

dwurzędowy smoking na ślub

 

źródło

 

  • smoking letni, jednorzędowy noszony z pasem smokingowym albo dwurzędowy; koszula przeważnie w wersji nieformalnej; marynarka w kolorze kremowym.

 

biały letni smoking na ślub

 

źródło

 

Komentarze:
~Justa
Najnowszy komentarz!
mnie się faceci najbardziej podobają w smokingach :)
Autor:
Komentarz:
 
Token przeładuj token