Tajniki kursu dla narzeczonych, czyli o czym są nauki przedmałżeńskie?

nowość
Tajniki kursu dla narzeczonych, czyli o czym są nauki przedmałżeńskie?

Wiemy już, gdzie można zapisać się na kurs przedmałżeński i ile trwa czasu. Czas dowiedzieć się, co tam w ogóle na Was czeka! Czytajcie dalej, jeśli jesteście ciekawi, co się takiego na kursie może wydarzyć i jakie tematy są na nim poruszane. A przede wszystkim - jak to w ogóle tak naprawdę wygląda, bo w Internecie można natrafić na przeróżne historie związane z przedmałżeńskimi naukami. Tutaj uchylimy rąbka tajemnicy... ;)

 

para młoda

 

O czym w ogóle są nauki przedmałżeńskie?

 

Kurs przedmałżeński to nic innego, jak zbiór lekcji, z których narzeczeni mają się czegoś nauczyć. Chodzi o najważniejsze rzeczy o ich pożyciu - biorąc pod uwagę aspekt duchowy. Zajęcia odbywają się w różnej formie - czasem tylko teoretycznych wykładów, a czasem ożywionych dyskusji z uczestnikami. Prowadzący mogą skupiać się przede wszystkim na aspekcie teologicznym albo psychologiczno-medycznym. Niektórzy z nich są zwolennikami kontemplowania przedstawianych treści we własnym sumieniu, a inni wręcz przeciwnie - namawiają na wyrażanie poglądów przez słuchaczy. To znów zależy od danej parafii, a konkretniej prowadzących - tak, jak i w szkole, tak i tutaj mogą trafić się osoby, które po prostu nie nadają się do roli nauczyciela. A później zaciekawienie na sali zbyt wielkie nie jest... :)

 

Aby dobrze przeżyć kurs przedmałżeński i zachować z niego miłe wspomnienia, zastanówcie się, jakie jest Wasze podejście do tematu. Czy wolicie w ciszy wysłuchać katechety czy może bardziej zainteresują Was aktywne i wesołe zajęcia? Myślę, że pod tym kątem pary powinny decydować się na zapis w danej parafii. W przeciwnym razie - jeśli zapiszą się na wykłady, które kompletnie do nich nie trafią - pozostaną tylko nieciekawe wrażenia i negatywne opinie o takich inicjatywach w ogóle. No i rozmaite historie w internetowym światku :)

 

ślub w kościele

 

Oczywiście nauki przedmałżeńskie przygotowują pary do ślubu kościelnego, więc i cała tematyka zajęć skupia się wokół stanowiska Kościoła katolickiego w poszczególnych sprawach.

 

Jakie tematy są poruszane na kursie przedmałżeńskim?

 

I znów - to zależy od programu wykładów i prowadzących, ale zasadniczo można wyróżnić takie kwestie:

 

  • miłość w ogóle a miłość małżeńska,

 

  • prawa i obowiązki małżonków,

 

  • współżycie płciowe i różnice pomiędzy płciami,

 

  • małżeńskie problemy i pojęcie odpowiedzialności,

 

  • trudne tematy: antykoncepcja, aborcja czy eutanazja.

 

Po kursie obowiązkowe są też 3 spotkania w poradni rodzinnej - zazwyczaj to dwa spotkania grupowe i jedno indywidualne. Tematyka tych zajęć dotyczy z kolei planowania rodziny.

 

para młoda w plenerze

 

Całkiem długa droga, prawda? Dlatego dobrze pomyśleć o kursie przedmałżeńskim na długo przed ślubem. Nawet, jeżeli wypadną Wam po drodze jakieś przeszkody w dotarciu na zajęcia, to będziecie mieć pewność, że zdążycie z formalnościami do własnego ślubu. Uwierzcie - tuż przed Tym Wyjątkowym Dniem będziecie mieć dość zajęć i bieganiny, więc lepiej nauki przedmałżeńskie odbyć po prostu wcześniej i na spokojnie ;)

 

 

źródło zdjęć

Komentarze:
Brak komentarzy.

Autor:
Komentarz:
 
Token przeładuj token