Toasty weselne, czyli... do dna za zdrowie Pary Młodej! :)

nowość
Toasty weselne, czyli... do dna za zdrowie Pary Młodej! :)

Toasty weselne z przemówieniami bardziej kojarzą mi się z amerykańskimi ślubami (no tak, jestem kinomaniaczką ;)) niż z uroczystościami w polskim wydaniu, ale nie zmienia to faktu, że to bardzo miły zwyczaj. Jakikolwiek toast wznoszony jest w końcu za zdrowie – czy jubilata czy Pary Młodej – a gdy upiększą go serdeczne słowa, tym milej będzie wspominany.

 

para młoda podczas wygłaszania toastu przez gościa

 

Wygłoszenie toastu weselnego może dla niektórych osób wiązać się z lekką tremą. Aby jej zapobiec albo przynajmniej ją zminimalizować, warto zapisać sobie krótką przemowę na kartce i kilkakrotnie ją powtórzyć. Nie chodzi o to, żeby recytować wyuczone zdania na baczność, ale by w trakcie mówienia nie stracić wątku :) Para Młoda na pewno wzruszy się i doceni taki miły gest.

 

Co zawrzeć w toaście weselnym?

 

Wszelkie życzenia: zdrowia, pomyślności, długoletniego pożycia, wzajemnej fascynacji, zaufania, wielu wspólnych radosnych przeżyć etc. W toaście weselnym można podziękować za zaproszenie, życzyć wszystkim udanej zabawy, a także pokrótce opisać (w przyjazny sposób ;)) osoby Panny Młodej i Pana Młodego. Często wplata się tu jakąś anegdotę – krótka zabawna historia, w której uczestniczyli kiedyś nowożeńcy, to dobry sposób na rozbawienie gości na sali weselnej i rozładowanie napięcia Pary Młodej, np. przed pierwszym tańcem :)

 

ojciec panny młodej wygłaszający toast weselny

 

Pierwszy toast na sali weselnej…

 

… wznoszony jest oczywiście szampanem. Obsługa lokalu rozdaje trunek po wejściu gości, a nowożeńcom wręcza specjalnie udekorowane (wstążkami albo zdobieniami na szkle) kieliszki. Młodzi po opróżnieniu rzucają je za siebie na szczęście. Zazwyczaj orkiestra przygrywa (lub didżej puszcza) popularne „100 lat”, a wszyscy goście wtórują wokaliście tworząc krąg wokół Pary Młodej. Po zakończeniu popisu wokalnego goście weselni kosztują szampana i nawołują „gorzko, gorzko!”, co ma sprowokować Parę Młodą do namiętnego pocałunku (który osłodzi trunki na resztę wieczoru :))

 

Na tego typu zabawach wciąż króluje wódka, dlatego kolejne toasty wznosi się wraz z kolejnymi „głębszymi”, rzucając serdeczne uśmiechy i życzenia „za zdrowie Pary Młodej”. To najpopularniejsza forma toastu na polskich weselach. Bardzo sympatycznym urozmaiceniem jest też wygłoszenie przy tym krótkiej przemowy, więc gorąco do tego zachęcam wszystkich weselników :)

 

toasty weselne z szampana

 

A już wkrótce zasady wznoszenia toastu weselnego... Tak, tak, i w tym zakresie obowiązuje savoir-vivre :)

 

 

źródło zdjęć

Komentarze:
~aga
Najnowszy komentarz!
aż mi przychodzi ochota na taki toast, jak patrzę na te bąbelki, haha:P
~Kaśka z Wawy
najlepszy toast to "gorzko, gorzko" i do dna ;)
~Milenka
U nas goście wygłaszali toasty, pamiętam przemowę przyjaciela męża, śmiechu było tyle :D
Autor:
Komentarz:
 
Token przeładuj token