Wybór fotografa ślubnego - z cyklu Ślubeo Ekspert radzi

nowość
Wybór fotografa ślubnego - z cyklu Ślubeo Ekspert radzi

Humory dopisują? Witamy w pierwszym wpisie naszego Ślubeo Eksperta, wspaniałej pani fotograf, której talent od dawna nas zachwyca. Agnieszka Skrzypczak przygotowała ciekawy i bardzo przydatny feletion o wyborze fotografa ślubnego. Jeśli mieliście jakieś pytania w tej kwestii, tutaj znajdziecie na nie odpowiedź ;) Oddajemy już głos Agnieszce, a Wam życzymy owocnej lektury!

  

  

— Witajcie!

Jeżeli dzień, w którym zdecydowaliście się spędzić razem resztę swojego życia, macie już za sobą - przyjmijcie moje gratulacje. Kolejnym krokiem jest planowanie: kiedy, gdzie, czy będzie to duże przyjęcie, czy skromna uroczystość, oraz „kto Wam zrobi zdjęcia?”.

  

Wybór fotografa to wbrew pozorom jedna z ważniejszych decyzji

jakie należy podjąć przed ślubem.

 

Nie traktujcie tego jako przymus, ale jako wybór towarzysza. Ta osoba spędzi z Wami jeden z piękniejszych dla Was dni, dlatego warto wybrać kogoś, w czyim towarzystwie nie będziecie skrępowani, któremu ufacie, a czas z nim spędzony będzie przyjemny.

 

Jeśli wyznaczyliście datę i miejsce ceremonii, to jest to również doskonały moment na zarezerwowanie terminu oraz podpisanie umowy z fotografem. Zróbcie to na tyle wcześnie, aby wybrana przez Was osoba miała jeszcze wolne daty w swoim terminarzu.

 

Do ślubu kilka miesięcy? Nie martwcie się, ale troszkę przyspieszcie i aktywniej szukajcie, musicie zdawać sobie jednak sprawę, że ten wymarzony może być już zajęty.

 

Panna Młoda

 

Detale w ślubnym reportażu

 

 

Czy zwróciliście kiedyś uwagę na to, jakie obrazy sprawiają Wam przyjemność?

 

Na co lubicie patrzeć lub jaka kolorystyka podoba Wam się najbardziej? Czy przeglądacie czasami fotografie ślubne Waszych rodziców, dziadków, znajomych? Czy coś zapadło Wam w pamięć?

 

Jeśli tego nie zrobiliście, to odsyłam Was do nadrobienia zaległości, ponieważ poszukiwania fotografa ślubnego powinny rozpocząć się właśnie od określenia, jaki styl i estetyka Wam się podobają, czy zależy Wam na analogowej fotografii, czy cyfrowej, oraz jaką kwotę możecie przeznaczyć na wynagrodzenie dla fotografa. Określcie również, czy pragniecie otrzymać fotografie w formie papierowej (albumy, wydruki), czy zadowoli Was tylko cyfrowa ich forma.

 

 

W jaki sposób określić pasujący do Was styl?

 

To wbrew pozorom może nie należeć do najprostszych zadań, ponieważ możecie mieć odmienne wyobrażenia na temat fotografii, dlatego moim zdaniem poszukiwania należy rozpocząć od wnikliwego przyglądania się! Jest przecież cała masa stron poświęconych fotografii ślubnej, zajrzyjcie do portfolio różnych artystów, odwiedźcie targi ślubne czy zwyczajnie porozmawiajcie ze znajomymi, którzy mają organizację wesela już za sobą - spójrzcie na ich zdjęcia, zapytajcie czy są w pełni zadowoleni, czy radzą zwrócić Wam na coś szczególną uwagę lub czy polecają konkretną osobę.

 

Dziś większość fotografów chętnie chwali się swoimi pracami w Internecie, więc dostęp do ich galerii jest bardzo prosty. Po obejrzeniu znacznej liczby prac będziecie już niewątpliwie w stanie określić czego pragniecie, jakie są Wasze wymagania, jaki styl i kolorystyka odpowiadają Wam najbardziej.


Victoria! W tym oto momencie rozpoczęliście poszukiwania!

 

Sesja ślubna w plenerze 

  Czas na poważne pytanie:

ile powinno wynosić wynagrodzenie fotografa?

 

Cena jest niewątpliwie związana z jakością wykonanych zdjęć. Przyjęto, że koszt takiej usługi powinien wynosić 10-15% kosztów organizacji całej uroczystości.

 

Jest to jednak cena umowna, ponieważ kwoty będą się wahać, w zależności od kwalifikacji, wykształcenia, doświadczenia i popularności fotografa, czasu pracy, sprzętu oraz jego zapasu w przypadku awarii, od tego czy fotograf prowadzi firmę (ZUS, podatki, ubezpieczenia), od odbytych kursów i szkoleń, posiadanych programów graficznych oraz od tego co zawiera pakiet: fotoreportaż, sesję ślubną, sesję dla narzeczonych, wydruki, albumy, nośniki danych - to wszystko ma wpływ na cenę ostateczną.


Warto zainwestować w profesjonalistę, ponieważ za jego sprawą oprócz Waszych wspomnień pozostaną również fotografie, dzięki którym każdego jutra może być wczoraj. Istotne jest, aby fotografie były piękne, eleganckie, proste, a przez co ponadczasowe. Należy zatrudnić osobę z doświadczeniem, artystę, który sprawi, że z olbrzymią przyjemnością będziecie siadać w ulubionym fotelu z kubkiem herbaty i powracać do przeszłości.

 

Sesja ślubna w nocnym plenerze

               

Zachowajcie jednak czujność, ponieważ fakt, że ktoś posiada część z ww. atrybutów, dobry sprzęt czy dwadzieścia lat doświadczenia, nie oznacza, że z jego pracy będziecie zadowoleni. Nie trzeba długo szukać, aby wyszperać nieudane fotomontaże, udawane - wręcz groteskowe pozy i dziwne, sztucznie wyreżyserowane scenki. Sytuacja może być też odwrotna: wiedza fotografa i umiejętności są olbrzymie, ale poczucie estetyki i pomysłowość kompletnie nie przypadną Wam do gustu.


Jeżeli zdecydujecie się na kogoś bez doświadczenia, amatora, który „zaczyna”, czy znajomego, który lubi robić zdjęcia, lub po prostu chcecie zaoszczędzić, musicie się liczyć z jakimś prawdopodobieństwem porażki i niezadowolenia. Amator może mieć doskonałe pomysły i potencjał, ale może zabraknąć mu umiejętności technicznych. Tym bardziej doświadczonym fotografom zapewne również zdarzają się potknięcia - to tylko ludzie, ale prawdopodobieństwo błędu jest o stokroć niższe.


W przypadku, gdy zasobność Waszego portfela nie daje takich możliwości, jakich byście sobie życzyli, i pomimo szczerych chęci nie możecie sobie pozwolić na wymarzonego fotografa, porozmawiajcie o zwężeniu oferty o niektóre usługi lub produkty. Być może zmniejszy to o tyle cenę, że efekt Was zadowoli.

 

Para Młoda podczas pierwszego tańca


Najważniejsze jest, abyście Waszymi pięknymi fotografiami

chcieli się chwalić, wieszać je na ścianach i całe życie się zachwycać,

zamiast z poczuciem wstydu i zażenowania chować do głębokiej szuflady.
               

 

Kiedy już jesteście pewni czego potrzebujecie i jaki jest Wasz budżet, to doskonały czas, aby porównać portfolia fotografów, których zdjęcia robią na Was największe wrażenie. To również dobry moment, aby do wybranego fotografa lub kilku wysłać zapytania o dostępność terminu oraz oczywiście o ofertę, która powinna zawierać podstawowe informacje t.j.:

  • liczbę zdjęć (powtarzam zawsze, że więcej nie znaczy lepiej!),
  • czas pracy,
  • formę oddania (wydruki, albumy, nośniki danych),
  • czy fotograf wykonuje zdjęcia osobiście, pracuje w pojedynkę czy w duecie,
  • cenę i dodatkowe koszta.

 

Pierwszy kontakt jest bardzo ważny, zwróćcie uwagę w jaki sposób fotograf prezentuje swoje prace oraz ofertę.

 

Fotoksięga ślubna

Zapytajcie, czy będziecie mieli możliwość podczas Waszego spotkania obejrzeć pełne materiały z poprzednich tego typu zleceń oraz w jakiej formie były oddane.

 

 

Zwróćcie uwagę na coś bardzo istotnego: czy wszystkie zdjęcia są na podobnym poziomie, czy pozostały materiał (prócz tego opublikowanego) jest również poddany obróbce graficznej. Być może fotograf posiada przykładowy album lub próbki papierów, na których będą wydrukowane fotografie. Im więcej będziecie mogli zobaczyć, tym pewniejsi będziecie swojego wyboru lub wręcz przeciwnie - będziecie szukać dalej.

 

Bo na cóż Wasze starania: oryginalne kompozycje kwiatowe, przepiękna sala balowa, wymarzona, droga suknia, czy szyty na miarę garnitur, jeśli pamiątka z tego dnia w postaci fotografii nie będzie odzwierciedleniem jego piękna i niezwykłości? Bo przecież pamięć się z czasem zaciera.

Jeżeli zaakceptujecie ofertę wysłaną online, należy spotkać się z fotografem osobiście. Nie tylko po to by dowiedzieć się więcej o jego pracy i podpisać umowę, ale również

 

Fotoalbum ślubny

 

aby się poznać, polubić i zdecydować czy chcecie, by taka osoba towarzyszyła Wam podczas tego szczególnego dnia. 

 

 

 

Ukłony, za podjęcie tej ważnej decyzji - stworzenia rodziny. Dzieli Was od tego już tylko kilka kroków i niezależnie, jakiej uroczystości pragniecie, czy wesele będzie huczne, czy bardzo skromne, bezapelacyjnie to wielkie i wyjątkowe wydarzenie zasługuje na to co najlepsze.


Spójrzcie na rodzinne albumy - śluby dziadków czy rodziców, miło wrócić do przeszłości, patrzeć na zmiany, czuć zadowolenie i satysfakcję.

 

Pozdrawiam 

 

Agnieszka Skrzypczak, fotograf, Ślubeo Ekspert

 

 

 

 

 

 

 

 

  

www: facebook.com/agnieszkaskrzypczakphotographer

 

   


A już w następnym tygodniu Agnieszka podzieli się z nami wskazówkami, jak przygotować się do spotkania z fotografem - jakie szczegóły ustalić przed ślubem, o jakich sprawach pamiętać, o jakie informacje zapytać ;) Do zobaczenia!

 

Fot.: Agnieszka Skrzypczak, Full of Lovers. Serdecznie dziękujemy!


 

Komentarze:
~Martyna
Najnowszy komentarz!
Nie mogę się doczekać następnego artykułu.
Ada, super, gratuluję!
~Magdalena
Bardzo fajnie piszesz, milo sie ciebie czyta.
~Angi.
Bombowa książka, Iza na 100% zadowolona :)
Autor:
Komentarz:
 
Token przeładuj token