Ze ślubnych zagranicznych ciekawostek, czyli jak wygląda ślub w... Indiach?

nowość
Ze ślubnych zagranicznych ciekawostek, czyli jak wygląda ślub w... Indiach?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda ślub za granicą? U naszych sąsiadów z reguły podobnie jak u nas, w Stanach Zjednoczonych pod namiotem w plenerze, nad oceanem - na plaży w zwiewnych kwiecistych strojach... Tak stereotypowo można przyjąć ;) Ale czy wyobrażaliście sobie ceremonię ślubną w Indiach? Mnie ostatnio przyszło to na myśl. Postanowiłam to sprawdzić - tak z czystej ciekawości - i podzielić się z Wami swoimi odkryciami :) Może kogoś to zainspiruje do zorganizowania swojego ślubu w indyjskim klimacie!

 

makijaż i ubiór panny młodej w Indiach

 

Panna Młoda i Pan Młody poznają się i...

 

...najpierw muszą zaakceptować się wzajemnie, bo kojarzeniem par nadal zajmują się rodzice młodych. W Indiach ślub poczytywany jest jako sposób na przetrwanie społeczeństwa, a małżonkowie wiążą się ze sobą dla potomstwa. Po długich poszukiwaniach, namysłach i rozmowach między rodzinami zapada decyzja.

 

Przedślubne obrzędy

 

Na pewno kojarzycie hinduskie Panny Młode z całkowicie wytatuowanymi dłońmi, rękoma i stopami? To właśnie jeden z przedślubnych zwyczajów, który w Indiach rozpowszechnił się w XII wieku. Dekoracyjne wzory wykonuje się henną, najczęściej w kolorze czerwonym - na szczęście. Co ciekawe, czerwony kolor również i w filozofii Dalekiego Wschodu oznacza szczęście i pomyślność, więc coś w tym musi być ;) Wraz z przybywaniem kolejnych zaproszonych gości daje się odczuć odświętną i radosną atmosferę.

 

wytatuowane ręce panny młodej w Indiach

 

Kilka faktów o indyjskim ślubnym party

 

W dzień ślubu rytuały (osobne dla Panny Młodej i dla Pana Młodego) zazwyczaj zaczynają się wczesnym rankiem. W Indiach ceremonia zaślubin dwojga ludzi to nadal wydarzenie o ogromnej randze, szczególnie w aspekcie społecznym. Podziwiam taką wierność tradycji, która w innych krajach przeważnie się zaciera. Natomiast indyjski ślub celebrowany jest zgodnie z nią i może trwać trzy, cztery lub nawet pięć dni! Przychodzą mi przy tej okazji na myśl nasze rodzime wesela z południa Polski... :) Ale powracając do rzeczy - organizacja indyjskich zaślubin pochłania sporo czasu i sum pieniędzy. Z namaszczeniem wybiera się specjalne dekoracje i jedzenie, ale przede wszystkim cała uwaga skupia się na przyszłych małżonkach, którzy uczestniczą w rozmaitych obrzędach.

 

Sama chwila zaślubin...

 

...trwa dłużej niż chwilę, bo ponad 3 godziny ;) Goście przybywają do bogato przystrojonej sali, a Panna Młoda, ubrana w czerwone sari, oczekuje razem z rodziną swojego wybranka. Pan Młody - również w specjalnym ubraniu - przybywa i przed ołtarzem rozpoczyna się ceremonia. Co może być dla nas zadziwiające, zdarza się, że podczas jej trwania goście rozmawiają czy korzystają z wystawionego bufetu.

 

indyjska para młoda

 

Jak stworzyć indyjski klimat na polskim weselu?

 

Jeśli pociągają Was orientalne klimaty, możecie postarać się zorganizować tak swoje wesele, to wcale nie jest trudne. Indyjski motyw przewodni wesela dość łatwo wprowadzić w czyn. Przede wszystkim warto operować aranżacją i kolorystyką, można też nieco urozmaicić menu.

 

Oto kilka pomysłów na nadanie weselnej uroczystości indyjskiego charakteru:

 

  • wielobarwne dekoracje - szczególnie w nasyconych odcieniach żółci, czerwieni, błękitu i zieleni oraz złota; efekt blasku i połysku mile widziany :)

 

  • muzyczne hity weselne poprzeplatane z bollywoodzkimi dźwiękami - np. w przerwach pomiędzy blokami tanecznymi;

 

  • mnóstwo świeżych kwiatów, w bukietach i płatkach - w każdym zakamarku sali weselnej;

 

  • bogate dekoracje z tkanin, tiulu, wzorzystych dywanów czy zasłon;

 

  • ozdobne akcenty na strojach i dekoracjach - z cekinów, koralików, złotych nici itd.;

 

  • wyrazisty makijaż oczu i bogactwo biżuterii;

 

  • potrawy z ryżu, kurkumy i imbiru...

 

kolory na indyjskim weselu

 

I jak podobała Wam się ta krótka orientalna podróż? :)

 

 

źródło zdjęć

Komentarze:
Brak komentarzy.

Autor:
Komentarz:
 
Token przeładuj token