Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia ślubu kościelnego?

nowość
Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia ślubu kościelnego?

Ślub kościelny to nie tylko wyjątkowa chwila związania się sakramentem małżeństwa i piękna doniosła ceremonia – to szereg formalności, załatwiania, umawiania i dostarczania, by tę odświętną chwilę zorganizować :) Aby się w tym nie pogubić (i wszystko załatwić na czas!) poniżej krótka ściągawka, jakie dokumenty są wymagane do ślubu kościelnego:

 

dokumenty ślubne

 

źródło

 

  • metryka urodzenia i chrztu – poświadczenie samego chrztu jest oczywiście konieczne :) Ale metrykę chrztu wydaje się też w celu stwierdzenia, czy dana osoba jest stanu wolnego. Jeżeli w księdze metrycznej w parafii, gdzie Panna Młoda lub Pan Młody zostali ochrzczeni, znajdzie się zapis o przyjętych przez nich ślubach zakonnych czy święceniach albo wcześniej zawartym małżeństwie, to automatycznie uniemożliwi to parze zawarcie związku małżeńskiego. Metryka wystawiana pod kątem sprawdzenia tych ewentualnych przeciwwskazań jest ważna przez pół roku – tzn. jeżeli po 6 miesiącach od jej wystawienia ślub się jeszcze nie odbędzie, trzeba ponownie udać się do kancelarii parafialnej po nowy odpis.

 

Tutaj mała uwaga! Zdarzają się pewne rozbieżności co do podanego terminu! Niektóre pary narzeczonych natykają się na termin 3 miesięcy ważności metryki, która ma stwierdzać stan wolny (podobno tak informują ich duszpasterze). Jednak według Instrukcji Episkopatu Polski jest to 6-miesięczny termin ważności (spójrzcie w -> Instrukcję Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w kościele katolickim z 13 XII 1989 r, nr 44).

 

stare dokumenty ślubne

 

źródło

 

  • świadectwo bierzmowania – zazwyczaj to po prostu adnotacja zawarta w metryce chrztu. Jeśli Panna Młoda albo Pan Młody nie przyjęli bierzmowania, muszą zrobić to jeszcze przed ślubem (w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się to po ślubie). Bierzmowanie jako kolejny sakrament uznaje się za dowód dojrzałości duchowej – stąd też wymóg jego potwierdzenia.

 

  • zaświadczenie z USC o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa konkordatowego – aby nie popełnić bigamii :) To zaświadczenie jest ważne przez 3 miesiące od daty wystawienia!

 

  • świadectwo zgonu współmałżonka – jeśli do ślubu przystępuje wdowa albo wdowiec.

 

  • licencja – jeśli ślub ma się odbyć w innej parafii niż te, do których przynależą narzeczeni, wtedy konieczna jest zgoda proboszcza (czyli po prostu pozwolenie na ślub w obcej parafii).

 

  • dowody osobiste – do sporządzenia protokołu ślubnego.

 

  • dane świadków – patrz powyżej :) Wystarczą imiona, nazwiska, wiek i adresy świadków.

 

  • zaświadczenie o spowiedzi przedślubnej – oboje narzeczeni muszą zaznaczyć w konfesjonale, że jest to spowiedź przedślubna, aby uzyskać podpis księdza. Jedna spowiedź powinna mieć miejsce po sporządzeniu protokołu, a druga na dzień przed ślubem.

 

podpisywanie dokumentów ślubnych 

 

źródło

 

Dokumenty już mamy! Teraz koniecznie sprawdźcie przydatny terminarz ślubny i formalności krok po kroku :)

Komentarze:
~Gośka
Najnowszy komentarz!
My też już mamy prawie wszystkie dokumenty do ślubu kościelnego to jest jednak troszkę formalności :)
~Ha.
prawie wszystko juz zalatwilismy!
~stachu
formalności, formalności...
Autor:
Komentarz:
 
Token przeładuj token