O kursie przedmałżeńskim słowo wstępu - czy tylko dla narzeczonych?

nowość
O kursie przedmałżeńskim słowo wstępu - czy tylko dla narzeczonych?

Dla wszystkich par, które szykują się do ślubu kościelnego - i być może nie tylko dla nich ;) - słowo wyjaśnienia, jak to jest z kursem przedmałżeńskim. Czy jest obowiązkowy? Kiedy nie trzeba zapisywać się na spotkania przedmałżeńskie? I czy można uczestniczyć w kursie... w pojedynkę?...

 

Niektórzy narzeczeni traktują kurs przedmałżeński jako zwykły obowiązek. Coś, co trzeba odhaczyć z listy działań przedślubnych i gdzieś zmieścić umówione zajęcia w napiętym codziennym harmonogramie. Inne pary z kolei postrzegają taki kurs z nieco innej perspektywy - duchowo przeżywają spotkania i czerpią z nich jak najwięcej zarówno dla siebie, jak i swojego przyszłego małżeńskiego pożycia (takie jest w końcu założenie, no i powód organizowania kursu wśród zakochanych par).

 

para młoda z bukietem ślubnym

 

Niezależnie od tego, w której grupie się znajdujecie - na pewno zaciekawią Was fakty i króciutkie wyjaśnienie, jak to z kursem naprawdę jest :)

 

Czy każdy musi odbyć kurs przedmałżeński?

 

Kurs przedmałżeński jest obowiązkowy dla wszystkich osób, które chcą wziąć ślub kościelny (czy konkordatowy, czyli kościelny połączony z cywilnym). Nie trzeba jednak czekać z odbyciem kursu do czasu tuż-przed-ślubem. Ba! Nie trzeba nawet czekać z nim do... zaręczyn :) Albo i nawet do dojrzałego związku, a to dlatego, że rozmowy i zajęcia o tej tematyce często organizowane są już w szkołach średnich w ramach katechezy. Uczniowe po pełnym uczestnictwie w nich otrzymują zaświadczenie, że kurs przedmałżeński odbyli. Jeżeli więc posiadacie taki dokument, to możecie udać się do kancelarii parafialnej i poinformować o tym - zaświadczenie powinno zostać uznane. Wtedy nie musicie już zapisywać się na kolejne zajęcia (choć podobno w różnych parafiach różnie z tym bywa - najlepiej udać się osobiście z zaświadczeniem i po prostu spytać).

 

Co więcej, na kurs przedmałżeński wcale nie trzeba chodzić parami... Przyznam szczerze, że gdy dowiedziałam się o tym, to byłam początkowo nieco zadziwiona, ale uczestnicy przyznają, że na zajęciach można spotkać pojedyncze osoby, które nawet nie są w związkach! To też sposób na wcześniejsze przygotowanie się do małżeństwa.

 

zakochana para młoda

 

Jeżeli chcecie się dowiedzieć, co dzieje się na kursie przedmałżeńskim, ile trwa i gdzie się odbywa - zapraszam niedługo :)

 

źródło zdjęć

Komentarze:
~enez
Najnowszy komentarz!
Dobrze wiedzieć coś o kursie przedmałżeńskim zanim się człowiek tam wybierze
~zara
My z Krzychem dopiero się wybieramy:)
Autor:
Komentarz:
 
Token przeładuj token