Ślubny elementarz, czyli czym różni się zaproszenie od zawiadomienia?

nowość
Ślubny elementarz, czyli czym różni się zaproszenie od zawiadomienia?

Pytanie może i wydać się banalne, ale jednak padło :) Nie ma złych pytań, każda kwestia ze sfery ślubnej jest do rozważenia! Dzisiaj rozprawiamy więc o dylemacie: zaproszenie ślubne a zawiadomienie - czym tak naprawdę się różnią? Co komu wręczyć i jaką treść gdzie wpisać? Jeśli zastanawiacie się nad tym, zajrzyjcie tu koniecznie!

 

pan i panna młoda w leśnej scenerii 

 

ZAPROSZENIE NA ŚLUB... I WESELE

 

Zaproszenia - jak sama nazwa wskazuje - służy do zapraszania osób na wszelakie uroczystości :) Tym samym zaproszenie ślubne nie tylko informuje o cudownym wydarzeniu w życiu narzeczonych, ale i wyraża ich chęć do wspólnej zabawy z daną osobą po ceremonii zaślubin. Czyli obejmuje pakiet ślub + wesele; wiąże się to dla Pary Młodej z koniecznością przygotowania miejsca dla i zadbania o zapraszanego gościa, a dla tego gościa - z potrzebą sprezentowania Parze Młodej podarunku ślubnego, wręczenia kwiatów z życzeniami itd. Zatem zaproszenia ślubne wysyłamy do najbliższych osób (czy może raczej wręczamy osobiście, bo większość par udaje się bezpośrednio do nich - chyba, że ktoś mieszka zbyt daleko jak na odwiedziny, wtedy zaproszenie przyjmuje formę listu). 

 

KOGO ZAPRASZAMY?

 

Grono najbliższych osób obejmuje: rodziców, rodzeństwo, dziadków, chrzestnych, wujostwo i kuzynostwo, przyjaciół i wszystkich, z którymi czujecie dużą więź emocjonalną. W przypadku większych wesel można pozwolić sobie na zaproszenie również bliższych i dalszych znajomych, niekiedy spotyka się też delegacje pracownicze z miejsca zatrudnienia. Natomiast, jeśli przyjęcie weselne ma być skromne, wtedy też liczba gości proporcjonalnie maleje - tylko do tych najważniejszych albo przedstawicieli wymienionych kręgów :)

 

zaproszenia i zawiadomienia ślubne

 

CO WPISAĆ W ZAPROSZENIE ŚLUBNE?

 

W zaproszeniu - zazwyczaj w formie ładnego wierszyka - umieszcza się informacje według schematu:

kto - co - kiedy - gdzie :)

 

Często Pary Młode zapraszają wraz ze swoimi rodzicami, podając datę i godzinę oraz miejsce ceremonii ślubnej, a także dodają adres lokalu, w którym odbywa się wesele. Do zaproszenia ślubnego można dołączyć mapkę dojazdu i wierszyki o prezentach oraz czymś, co chcielibyście dostać zamiast kwiatów (jeśli chcielibyście dostać coś innego niż kwiaty :)) Oto przykładowa treść:

 

Narzeczeni ... wraz z Rodzicami...

serdecznie zapraszają na swój ślub,

który będzie miał miejsce dnia... o godz. ...

w ...

Po uroczystości zaślubin miło będzie nam ugościć Państwa

w ...

 

para młoda na swoim ślubie 

 

A KIEDY ZAWIADOMIENIE?

 

Zawiadomienie natomiast jedynie zawiadamia, a więc służy do przekazania informacji o planowanej uroczystości ślubnej. W jego treści podaje się więc tylko datę ślubu oraz jego miejsce (bez lokalizacji sali weselnej). Zawiadomienia przeważnie wysyła się pocztą albo wręcza osobiście np. w miejscu pracy.

 

KOGO ZAWIADOMIĆ O ŚLUBIE?

 

O ślubie zawiadamiamy wszystkich tych, których chcielibyśmy widzieć na weselu - ale z jakichś względów nie ma takiej możliwości. Poza tym nie ma żadnych ograniczeń co do liczby rozsyłanych zawiadomień. Możecie więc powiadomić o tej wspaniałej chwili wszystkich, z którymi utrzymujecie kontakt :) Koleżanki i koledzy ze szkoły albo pracy, sąsiedzi, znajomi, dalsza rodzina na pewno w miarę możliwości chętnie przybędą do kościoła na ceremonię. Ślub jest akurat takim wydarzeniem, które przyciąga, bo kojarzy się z bardzo radosną oprawą. Osobiście uwielbiam śluby, a Wy? :)

 

zaproszenia ślubne inspiracje

 

CO W TREŚCI ZAWIADOMIENIA?

 

Treść zawiadomienia może z kolei wyglądać następująco:

 

Z radością zawiadamiamy o naszym ślubie,

który odbędzie się dnia ... o godz. ...

w ...

Narzeczeni (z Rodzicami)

 

 

źródło zdjęć

 

Komentarze:
~Sabina
Najnowszy komentarz!
Jesteśmy właśnie na etapie wybierania zaproszeń na ślub:):):):)
~jadźka
u nas to prawie zawiadomień wiecej niż zaproszeń hehe:P
Autor:
Komentarz:
 
Token przeładuj token